+ Предложи публикация
20.01.2017

10 принципа на доброто четене преди лягане

 Повече от 30% от децата страдат от кошмари. Още по-голям процент от малките човешки същества не обичат да заспиват и се стремят да бодърстват до колкото се може по-късно вечер. Затова има много причини: детето иска да прекарва повече време със своите прибрали се от работа родители, усеща нервното напрежение в отношенията на роднините, не може спокойно да преосмисли отминалия ден, не му се иска да прекъсва увлекателните игри заради пасивното лежане в леглото, страхува се от тъмнината, от самотата или от плашещите думи, които мога да го връхлетят в детската стая след изгасянето на лампата. Да се преодолеят страховете и да се превърне прехода към съня в очаквано и изпълнено с топлина събитие ще помогне семейното четене преди лягане.

10 принципа на доброто четене преди лягане

- Позволете на детето да избере вечерно четиво от книгите, налични в семейната библиотека. Неговото желание не може да бъде грешно. Стихчетата, приспивните песнички, броенките развиват чувството за ритъм. Прозата помога да се усвоят различните речеви конструкции. При четенето на кратки приказки или разкази на детето е по-лесно да следи мисълта на автора. Дългите текстове, разделени на глави, правят ритуала на вечерното четене приятно събитие, което да очакваш през деня. Новата книга  е нов читателски опит и знания. Познатият том е възможност заедно с любимите герои да се изправиш без страх пред неизвестното.

 Единственото, което не бива да вземаме в леглото са книгите-трилъри. Ако детето не е особено настоятелно, по-добре е, с наближаването на вечерта, детективските книги, мистиката, приключенските романи да се преместят на горните лавици на библиотеката. Четенето преди лягане трябва да пробужда фантазията, а не страховете.

- Помолете детето да ви напомни за сюжета, който сте прочели миналата вечер. Преразказът развива свързаността на речта. Ако вие препрочитате едно произведение много пъти, предложете на детето да довърши някое изречение. Но не задавайте глупави проверяващи въпроси. Това е несправедливо към детето – все пак то не проверява вашите способности да четете, анализирате и запомняте.

- Следете двете страници да бъдат равномерно осветени от лампата и на еднакво разстояние от двете очи. Иначе съществува опасност от главоболие или от влошаване на зрението.

- Дръжте се за ръцете или допирайте рамената си по време на четенето. В бъдеще чувството за защитеност, което за детето ще се асоциира с присъствието на близък роднина, ще се проектира върху четенето. Прекрасно е, когато във всяка възраст под книжната корица човек може да открие майчините или бащини обятия.

- Не прекръствайте четенето на най-интересното място!

 Това е допустимо в друго време от денонощието, но вечер може да отложи времето за заспиване и да предизвика ненужно вълнение. Ако вие сте избрали произведение, съобразявайки се с желанието на детето и сте се отнесли с него нежно, то запознаването с книгата ще продължи с радост и на следващия ден.

- Отивайте в детската стая с книгата по едно и също време. Ритуалът на този процес ще помогне да се сформира режима на сън. А когато детето стане тийнеджър и преди лягане започне да иска допълнителни часове на бодърстване, вие можете да му разрешите да гаси лампата със 60-80 минути по-късно, при условие, че времето му ще бъде запълнено от кротко прелистване на книги, без да пречи на останалите членове на домочадието. Несъгласието с отбоя в девет-десет часа вечерта ще бъде отличен стимул за детето да намери нещо по-весело в семейната библиотека, вместо да мрънка недоволно.

- Не карайте детето вечер да чете само. Ако за вас, разбира се, е важно то да развива уменията си от буквите да съставя думи. Разберете се да четете редувайки се или с разпределение на ролите. Но задължително участвайте в процеса!

- Не се заблуждавайте, че аудиокнигата или гласа на бавачката може да компенсират загубата на скъпоценните минути, ако вие не можете да присъствате при лягането за сън на детето. Запишете поне няколко изречения с вашия тембър. Диктофон днес има във всеки телефон или компютър.

- Помнете, че четенето преди лягане не е достатъчно за интелектуалното и емоционално развитие. Даже зъбите си мием два пъти на ден без почивни дни и отпуск. Затова освен 10-30 минути късно вечер, отделяйте на четенето поне още толкова време сутрин или през деня.

- Говорете си за прочетеното! Книгата е способ за комуникация със света и прозорец към него.

За детето е интересно да се занимава с книгата, когато тя му дава възможност да бъде близко до онези, от които се нуждае.

Книги за приспиване за различните възрасти

 Още от раждането кратките стихчета, нашепвани от майката, създават усещане у бебето за нейната близост и внимание. Успокоява го не смисълът на думите, а майчиния глас, лицето и интонацията на четене. Във възрастта от 10 месеца до година и половина детето започва да проявява любопитство към картинките, към процеса на прелистване на страниците. Това се дължи на обстоятелството, че през този период то активно опознава света с всички свои органи и чувства. Обръща внимание и на миризмите, и на вкусовете, на звуците, на зрителните образи, пробва на пипане всичко наоколо, включително и книгата. В тези осем месеца се формира речниковият запас на детето. И въпреки че фазата на активното му внимание не превишава 4 минути, сеансите на вечерно четене могат да продължат до 10 минути в случай на интересно, цветно издание и когато озвучаването на текста не е монотонно.

 На двегодишна възраст човек възприема разказа вече не като отделни думи и изрази, а като единно повествование. На три детето вече не е просто слушател, а и пълноценен събеседник. Ако родителите са му чели от раждането, неговият речников запас е повече от 1000 думи и той може да разкаже за героите, за описаните от автора събития, за своето очакване за края на историята. Четенето не натежава, ако е с продължителност до 20 минути. Но именно в тази възраст дъщерята или синът могат да ви молят да препрочитате много пъти едни и същи произведения. Това е нормалното желание да се окажеш в познат сюжет, да се ориентираш в нещо докрай.

 От 7 до 8-годишна възраст стиховете, цитатите, фрагментите от диалози се запаметяват с лекота. Заучаването наизуст не отнема много време. В училище децата вече са се научили да съставят думи от отделните букви, но самостоятелното четене все още изисква голямо физическо напрежение и не се приема като почивка и приятно прекарване на свободното време. А да слушаш шумоленето на хартията и гласа на родителите - това е истинското детско щастие.

 От 9 до 10 години се появяват първите тайни и неизказани страхове, които допреди година-две са били споделяни с близките хора. Страхува ли се вашето дете от тъмнината? А да остава само в стаята? Сънува ли кошмари? Или може би се е замислило за вечното: смърт и раждане, болести, неразбиране? Една книга, посветена на темата за детските вълнения, ще помогне на детето да се настрои оптимистично за бъдещето. В тази възраст много деца започват да събират своите първи колекции марки, календарчета, кукли, магнитчета, значки. Създаването на лична библиотека на детето, в която всеки том да бъде негова собственост, е една прекрасна идея, която би се харесала на ученика!

 От 11 до 14 години, при правилно отношение на възрастните, у тийнеджъра се формира навикът да се почива с книга в ръка. Привичката за четене е развит достатъчно, за да чете детето само. Но традицията на семейното вечерно четене през почивните дни може да бъде запазено. Тези 30-40 минути на признание в любов и на внимание един към друг – на старите и младите.

 Анкета показва, че 70% от родителите във Великобритания четат на синовете и дъщерите си от таблети, смартфони, ноутбуци и електронни книги. Два часа четене от яркия екран подтискат произвеждането на нощния хормон мелатонин. Като следствие се появяват възбуда, илюзия за бодрост, сънливостта изчезва. Ако редовно четем от електронните устройства преди лягане, това ще наруши биологичния ни ритъм, което може да доведе до безсъние. Изключение от това правило, ако можем да вярваме на проучването, проведено през 2013 г., са електронните книги с дисплей E-ink. И все пак досегът, миризмата, шумоленето на хартиеното изделие не може да се замени с нищо друго. На детето хартията може да се харесва не по-малко от копчетата, стилусите и входовете на зарядното устройство. Психолозите от Оксфорд са установили, че две трети от шестгодишните деца получават удоволствие от четенето преди лягане. Сред седемгодишните на тези минути се наслаждават 44% от анкетираните. Това е свързано най-вече с това, че родителите изведнъж са спрели да четат на глас на своите деца. Оставяли са го с книжката, но без поддръжка.

Превод от руски език: Александър Василев

Източник: www.nashideti.site

Оценка 4.89 от 27 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ