+ Предложи публикация
04.05.2017

10 полезни съвета, които ще защитят вашето дете

  Преди да дадем самостоятелност на детето, трябва да се погрижим за неговата безопасност. Ще ви разкажем накратко как да научим детето да комуникира правилно с непознати. Покажете тези илюстрации на своето дете и обсъдете всички опасни ситуации.

Да не си казва името и фамилията

 Не надписвайте името и фамилията на детето върху вещите му, не закачайте етикети на детската раница, не надписвайте кутията за обяд или термоса. Защото по този начин някой непознат може да научи името му. Ако непознат човек се обръща към детето по име, той веднага печели доверие и се създава възможност да манипулира детето. По-добре запишете на етикета вашия телефонен номер – в случай, че вещта бъде изгубена, по-добре е да звъннат на родител.

Да се отдалечава в посока, обратна на движението на автомобила

 Ние учим децата си да не се качват в автомобилите на непознати хора и това е правилно. Нека обаче детето да научи и още едно правило: ако край него спре кола или тя се движи след него и някой човек в нея иска да привлече вниманието му, трябва да се бяга посока, обратна на движението на колата. Това ще помогне на детето да спечели време и да потърси помощ.

Измислете парола за семейството

 Ако непознатият предлага на детето да се отиде някъде, където уж го очакват майка му или баща му, нека детето да помоли непознатия да каже имената на родителите и паролата. Измислете с детето кодова фраза за екстрена ситуация, ако ви се наложи да помолите някой познат да вземе детето от детската градина или училище. Паролата трябва да бъде неочаквана, за да не може да бъде отгатната: например „пухкав портокал”.

Сложете проследяващи устройства

 Благодарение на GPS-датчика приложение може да ви показва координатите на вашето дете и нивото на батерията.

Часовник с паник бутон

 Джаджите с паник бутон могат да бъдат най-различни - часовници, ключодържатели, гривни или медальони. Чрез специално мобилно приложение родителите могат постоянно да проследяват местонахождението на детето, а ако то натисне паник бутона, сигналът стига до неговите родители или съответно до охранителна фирма.

„Не го познавам!”

 Кажете на детето, че ако някой непознат го е хванал и не го пуска, тогава може и дори трябва да стане „лошо”: да хапе, да се дърпа, да блъска. Трябва да привлече внимание на другите хора наоколо на всяка цена, дори и силно да се страхува. Трябва да вика силно: „Не го познавам! Той иска да ме отведе!”

Да се прекрати разговора и да се спазва дистанция

 Детето трябва да знае, че непознатите могат да подлъжат не само децата, но и възрастни. Затова е нужно да се отдалечи на безопасно разстояние от непознатия до 5-7 секунди от началото на разговора. Трябва да се придържа на разстояние от 2-2,5 метра от непознатия; ако той се приближава, трябва да се направи крачка назад. Направете заедно с детето репетиция на тази ситуация, покажете му колко са 2 м. дистанция и го предупредете, че по време на беседата те трябва да се запазват.

Да не се влиза в асансьора с непознати

 Научете детето да чака асансьора с гръб към стената, за да вижда всички, които се доближават до него. И ако това е непознат човек или някой малко познат, да не влиза заедно с него в асансьора; нека да се престори, че нещо е забравило или че отива до пощенската кутия. Ако някой го кани да влезе, най-добрият вариант е любезно да му отговори, че родителите му разрешават да пътува с асансьора единствено сам или със съседите. Ако непознатият се опитва да го вкара насила в асансьора или да му запуши устата, необходимо е да удря и да вика.

Да не казва, че мама и татко не са вкъщи

 Ако на въпроса „Кой е?”, не отговаря никой или през шпионката не се вижда нищо, не трябва дори да се открехва вратата, за да се види кой е там. Не трябва да се казва, че родителите не са вкъщи, дори ако непознатият се представя като майстор по комунални услуги. Ако той е прекалено настойчив и се опитва да влезе в жилището, веднага трябва да се звъни на родителите или на съседите.

Да не се среща с непознати от интернет

 Предупредете детето, че в днешния свят престъпниците могат да търсят своите жертви в интернет и не винаги „Мишо от съседния блок” е действително съседското 10-годишно момче. Безобидното чатене може да се окаже общуване с опасен човек. Обяснете, че не трябва да се казват на непознати хора, дори и на деца, телефонния си номер, адрес, фамилия; не трябва да се изпращат снимки и да се разказва къде и кога обича да се разхожда. И още повече не трябва да се съгласява на среща с непознат човек.

Илюстратор: Наталия Попова

Превод от руски език за УЧИТЕЛИ БГ: Александър Василев

Източник: www.adme.ru

Оценка 4.83 от 35 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Уроци по БЕЛ за 7 клас Варна
Курс Английски София
Индийски танци в София
Курсове по Холандски език
Уроци по История за 5 клас
Йога в центъра на София
История и цивилизация за 8 клас
Балетна школа София учебна година
Курсове Народни София
Уроци по Плуване за деца на 3 години
Курсове по Козметика София
Уроци по История за кандидат студенти Пловдив
Курс Ноктопластика
Частни уроци по Испански език
Индивидуални уроци по Йога
Тест за ниво на Английски
Уроци по Английски
Школа по Математика Търговище
Български Народни песни и хора
Частни уроци по Математика Хасково
Модерен Балет Стара Загора
История 11 клас
Езикова школа Пловдив
Курс по Испански език онлайн
Курс по Английски език за начинаещи
Танго танцуваме
Курсове за Маникюр Бургас
Уроци по Математика София център
Уроци Английски език
Курсове по Шведски език
Частни уроци по Биология Варна
Ансамбъл София
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ