+ Предложи публикация
31.10.2021

10 Чудомирови разказа за науката и образованието

  Представяме ви десет Чудомирови разказа за просветата, педагогията и пропедевтиката, в които главните действащи лица са учителите и техните ученици. За да ги прочетете не е нужно да бъдете нито от едните, нито от другите, но ако го направите, те ще ви накарат да се разсмеете от сърце все едно какъв ви е цензът и колко дипломи имате.

1. „Вегетарианец“
Засукан и напращял като майски гюл Стефко заминал да се изучи в София. Минало се, колкото се минало, и ето че се прибрал на село, пък се заловил да се бори със земята като всички останали. Но софийската наука си била казала думата и между онзи Стефко, дето заминал, и този дето си дошъл, нямало нищо общо. Новият, учен Стефко не кусвал месо, а всичко сурово ядял, според убежденията си, даже житото кълвял като мисирек. Хората го гледали, тюхкали се и се кръстели, „Бря, пуста наука, бря! Побърка ни хубавите момчета!“ Но от всички най-много страдала майка му, кака Деля, „А бре, майка, ами че може ли тъй като добитъка?… Ами че хайде, да речем, прияло ти се е люцерна, ами че посоли си я малко, полей си я с оцет отгоре, че тогава!“
2. „Фюуууут!“
Градчето спи и тъне в невежество, когато там пристига учителят Макаринчев и хвърля цялата си жизнена енергия и мощ в неговото духовно пробуждане. Той лети из града, изнася сказки, политически речи, чете прочувствени надгробни слова, под вещото му ръководство читалището заприличва на академия, основава театър, музей, хор и накрая му хрумва, Вестник! И като заваляват след първия брой на „Кандило“ едни статии, дописки, фейлетони, главният редактор се хваща с две ръце за въздългичката си глава. Идва годишното събрание. Падението му от този ден насетне е главоломно. „Прибра се у дома учителят Макаринчев, усамоти се, купи си две мисирки, храни си ги, пои си ги и мълчи… Ни със съседи говори, ни с приятели, ни с животни. Поиска ли му се някога да развие дейност, ще иде до курника при мисирките, ще свие устни и ще свирне: „Фюуууут!“
3. „С образование“
Свършил трети клас Карабойкин Гунчо, размахал перчема и дето двама, той трети. Минала година, минали две, три, Гунчо я виси в бозаджийницата и играе на карти, я обикаля по селските седенки и за работа не ще и да чуе. В това време майка му превива гръб, скубе троскот и мъкне чували. Скоро къщата им оголяла и след много мислене Гунчо се хванал да гледа селските бикове. Предупредил го чичо му да се пази и кротко да се отнася с добичетата, но един ден, нали е с образование троснал се той на черния бик и онзи му разпрал бузата до ухото. Зашили го малко накриво и Гунчо пак вирнал нос, а Лъжлив Съби рекъл, „А, нищо му не е на момчето, то е с образование… и ценз има…. Не се грижете. Тя неговата е лесна!…“
4. „Жив е той жив “
На младини даскал Петко бил чудо човек – песни на учениците пеел, вечерно училище отворил, върби насадил покрай реката да не отнесе хорските къщи, но най-много го бивало да играе театро. Един ден решават да дадат „Жив е той, жив е“, ама както ги давали по онова време – с планина от камъни, треволяк и начупени клони, с калпак с лъвче, пушки, ятагани, самодиви с венци на главата и дълги бели ризи, но най-вече с кръв. Тръгнало всичко „легално“, но по едно време даскал Петко, който се бил изхитрил да си мушне мехур с червена боя под мишницата, се подхлъзнал и като плиснала кръвта, народът писнал и хукнал да бяга. „Ама друго време беше то тогава и представления се даваха царски и хайдушки, а не като сегашните лицемерия. Какво сте видели вий и какво сте разбрали от тоя свят!“ 
5. „Урок по история“
Всеки си мисли, че да се внимава в час е трудно, но малцина знаят, че да се слуша изкарания на дъската ученик понякога е невъзможно. Каквото ще да са правили вавилоняните някога, колкото и велики царе да са имали, този ден учителят Вельо Тънковратов е получил неизпълними поръчения от жена си и хич не му е ни до висящи градини, ни до златни дворци, кирпичи и крилати бикове. Полицата, неплатения наем, сметките при бакалина, фурнаджията, всичко чист дълг 12 000 лева, смята той наум, докато ученикът ту киха, ту кашля, за да привлече вниманието му. А с петдесет лева как се купуват картофи, сапун, масло, фасул и сирене? Крачи учителят все по-бързо, децата се укротяват и го гледат стреснато, докато накрая „дрезгавият му глас прогърмява в тишината, Осем лева кило фасул! Скандал!“ и той побягва с измъчена усмивка.
6. „Наш Пондьо“
Ако има някой, който най-добре да знае, че животът е ирония, то това е старият Пондьов учител. Години наред той му пише тройките по история и рисуване кога защото партията на баща му е дошла на власт, кога защото цялата рода барабар с кмета и училищния настоятел се изрежда да се застъпи за него. И така година след година Пондьо завършил училището за радост на майка си и татко си, кмета и председателя на околийското и се изгубил от града. Върнал се след няколко години и почнал да се вре ту тук, ту там, на тоя сваля шапка, на оня се хили, но не поглежда стария си учител. Защо ли? Ами бил му взел мястото и сега той преподавал история и рисуване на двете му деца. „Когато бог иска да накаже някого, прави го учител.“
7. „За бог да прости“
На света има два типа учители и два подхода в преподаването несъвместими като вода и скорбяла, от които и качамак не може да излезе. Обесников, учителят по химия, влезне в час и като факир още от вратата хипнотизира учениците, врътне плесница на дежурния и изреве на дъската да излезе галфон номер 23! Строгост, дисциплина, а оценките му все тройка, двойка, единица, и рядко-рядко някоя четворка. Виж, Татьо Татев е друга работа. Кадифе, памук човек и нито плесници зашлевява, нито като факир хипнотизира. В часовете му цари демокрация, свобода и народовластие. Той си чете „Граф Монте Кристо“, учениците стържат хурки за бабите си, а в дневника се мъдрят все петици и шестици. „Тактики, да ти кажа, методики и разни едни препедевтики! Учат ги, учат ги и после всеки си я кара, както си знае и както му е по-лесно.“

8. „Даскал Боньо“
Двайсет и пет години става, както даскал Боньо живее на село и за това време какво ли не му минава през главата. Ту го уволняват, ту пак го назначават и толкова е наплашен горкият, че даже на кравите казва добър вечер. А когато децата не идват на училище, не им пише отсъствие и на края на годината кой знае, кой не, всички преминават в по-горния клас. Една година заради войната децата намалели, работа и за един учител нямало, а те били двама с балдъзата на бирника. И бирникът нали е човек сериозен, научил ги да запишат двайсет измислени деца, още неродени. Дошла инспекция, даскал Боньо а-ха да оплете конците, но Маринка излъгала и отървали кожите. Но не стига това, ами и в брачно отношение не му вървяло: „Гледай го у главата, па не питай нанадоле какъв е.“

9. „Предметно обучение“
Даскал Минчо Либадето е силен в педагогията, но няма никакъв късмет. Заготвил си уроците той от две недели, че инспекторът щял да идва, и добре се бил подготвил, но онзи се изсипал ненадейно и го сварил в час по предметно обучение за кокошката. Той директорът хубаво му казал, Минко да беше донесъл на децата някой носорог, бизон или хипопотам, разбирам, а то кокошка, но даскал Минчо не отстъпил. Та намъкнал се инспекторът, подплашила се кокошката, хвръкнала из стаята и ту тук, ту там бая време минало докато се успокои суматохата. За капак на всичко накрая цъфнала и Пена Митина и взела да нарежда на дъщеря си да не ходи на реката, да гледа кокошките, докато накрая ударил звънецът и с това лекцията за предметното обучение се приключила. „Не му върви на даскал Mинко Либадето и туйто!“

***

И без да почука, Пена Митина, натоварена с дете в цедилка на гърба, с мотика в едната и менче с триеница в другата ръка, показали дългата си глава през вратата и се провикнала като през три дола:
- Помага ви бог, драгинко! Учите ли, учите ли? Ами нашата хубостница тук ли е? Ха, ето я! Стойке, Стойке мари! Аз, майка, отивам на Копачов рът на бобището. Оставих ти пълна паница с триеница на сайванта под кринчето и турих камък отгоре да го не катурне кучето. Да не я изплюаскаш всичката, като те пуснат от училището, ами да си оставиш и за следобед, че аз може да закъснея! Да не ходиш да газиш из реката марии, че те убивам, кога си дойда довечера! У дома да стоиш и да гледаш левата пчела: ако се рои, да тичаш и извикаш свяка си Дойчина! Наберете маточина от черковния двор и подмажете кошчето! То е изправено зад пещта до коритото. И кокошките да гледаш, хубостнице! Да си отваряш очите, че ако изкълват магданоза, ще ти пречукам сухите джонгали! Гиди, рошло такава! Я си обърши носа с полата!...

 10. „Даскалицата“

Тя не е на секретар-бирника балдъза му, дето ти бях изкореспондирал по-рано. Онази се ожени за инспектора и той си я настани в града на служба, да му е наблизо. И другата, дето получава белите писма и дава бакшиш по едно левче на дяда Лулча разсилния, не е. Тази е нова, от друга околия е и се казва Пенка. Свършило момичето преди три години, ама си било плетачка в града, защото няма място по селата и голям наплив има от даскалска ентилигенция и защото си няма ни вуйчо владика, нито да спусне някому нещо в джеба. Кога дойде в село, главата й беше къдрава като на поповото куче, ама мина се не мина месец-два, и козината щръкна, защото й се свършила хандулацията, кай секретар-бирникът.

— А бе кога я назначихме есенес, бая ми фащаше око, пък сега се развали, отслабна момичето и на света Постница замяза — дума председателят на училищното. — Водата ли не й ярадисва в село, или климатът й не понесе?

— Каква ти вода и каква ти клима, бе кмете, — обажда се дядо Лулчо, — парици си няма момичето! От три месеца плата не е взело и хляб и орехи яде само! И ти да ядеш само костеливи орехи, такъв ще станеш. Кирията си не е платило момичето и дърва си няма, а дрехите му тънки, тънки като паяжина. Оня ден, когато идва околийският и артиса от прасенцето, па й занесох в един вестник малко и като й го подадох от вратата, и заглозга кокала сиромашинката.

Гледаш я уж, че се смее, ама не му е до смях на момичето, ами зъбите му май длъжки, та затова се показват все! Какъв ти смях! Хич човек, дето не може един лев да ти развали, дето е речено, до смях ли му е!

На Вълча Карамилчов на сватбата оная неделя рекло и то да иде, хоро да погледа и да се порадва, че като затънало до бабини Гинини в калта, дърпало се горкото, напъвало се и не може да излезе. Не стига това, ами отгоре й се спуснало Гининото куче, ще я изяде!

Уплашила се завалията, измъкнала се из клисавицата и бяга, бяга, ама по чорапи. Обувките й там останали. Бяга и плаче, а момчетията там гледат и се смеят. И не само се смеят, ами викат „ооуу“! Като на вълк викат поразниците проклети!..

Източник: www.10te.bg

Оценка 4.82 от 38 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ