+ Предложи новина
24.01.2015

Пет минути с книга, часове пред компютъра – имат ли проблеми с четенето децата

Пет минути с книга, часове пред компютъра – имат ли проблеми с четенето децата

  Според проучване от края на 2014 година, направено от Центъра за контрол и оценка на качеството на училищното образование и Фондация „Заедно в час“, проверяващо четивната грамотност на шестокласниците, около 90% от децата ползват компютър при подготовката си за училище. В същото време почти половината ученици споделят, че им е трудно да седят спокойно и да четат повече от няколко минути. Но за какво всъщност ни служат тези резултати, когато опитът ни показва, че децата прекарват доста време пред компютрите, без дори да забележат как са отлетели няколко часа, сядайки само за 5 минути?

 Вероятно тези резултати могат да бъдат тълкувани по много начини, но не бива да подминаваме един много лесен отговор – интересът. От опит знаем, че когато това, с което се занимаваме ни е интересно, не усещаме как времето минава, спокойни сме и сме отдадени на дейността. Е, нещата не стоят много по-различно и при децата. Сигурно от опит знаете, че когато това, с което се занимават децата им е интересно, възраженията идват само, когато дойде време да приключват заниманията. Тук идва и въпросът: Какво можем да направим ние, когато децата трябва да четат не толкова интересни неща?

 Първо, четете заедно. Така детето ще бъде привлечено от възможността да прекара време с вас. Това ще придаде допълнително очарование на „неинтересната“ дейност. Добавената стойност идва и от възможността не само детето да наблюдава вашите преживявания, свързани с творбата, а и да създадете общи такива. Наред с неинтересните за детето неща, със сигурност има и теми, които са му приятни. И не на последно място, за да бъдем в крак със съвремието на децата, е добре да използваме технологиите и интернет по възможно най-конструктивния начин.

 Използването на интернет по такъв начин не само помага на децата да извлекат ползи, представяйки им необходимата информация по запомнящ се начин, а и възпитава навици, които оказват голямо влияние при формирането на виртуалните им образи.

Източник: edna.bg

Оценка 4.88 от 26 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Професионални уроци по Пеене Пиано и Солфеж
Урок по Математика за първи клас
Онлайн уроци по Английски език за начинаещи
Клуб по Народни танци Витоша
Английски за българи Онлайн
Уроци по Плуване
Уроци по Испански език в София
Частни уроци по Немски Стара Загора
Спортни танци Стара Загора 2014
Курс по Английски Варна
Уроци по Френски език
Уроци по Немски език София
Индийски танци Варна
Уроци по Гръцки София
Уроци Математика Бургас
История БГ
Частна детска ясла София Бъкстон
Салса школа
Български за чужденци
Курсове по Немски език Варна
It курсове Варна
Курсове по Графичен
Курсове Испански
Бюджетно Счетоводство
Тренировки по Футбол за деца в Стара Загора
Частни уроци по География
Френски език София
Учител по Биология
Матура по Английски за 7 клас
Зумба за начинаещи
Курсове по Руски език Варна
Суинг танци Варна
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ