+ Предложи публикация
30.11.2022

Свети Андрей Първозвани - господарят на мечките

   На 30 ноември отбелязваме Андреевден. Българското народно предание разказва за самотника светец Андрей, който живеел в планината. Имал си нива, която го дарявала с всички земни блага. Веднъж обаче мечка изяла единственият вол, с който орял твърдата земя. Ядосал се Андрей и впрегнал мечката в ралото и от тогава светията станал господар на мечките. Ето защо старите българи на 30 ноември празнували и Мечкинден.

 Името на Св. Андрей често се среща в Евангелието. За него се споменава в разказа за нахранването на народа с пет хляба. От ранни години Андрей жадувал за божествената истина и когато Йоан Кръстител се явил в Юдея, той станал един от неговите ученици. Андрей стоял на брега на Йордан, когато Йоан Предтеча, посочвайки на народа минаващия Исус, казал: "Ето агнецът Божий!". Като чул тези думи, Андрей тръгнал подир Спасителя и прекарал с него целия ден. След това отишъл да намери брат си Симон (Петър) и му съобщил радостната вест: "Намерихме Месия!" и го довел при Христа. Двамата братя продължавали своя предишен живот и се занимавали с риболов. Те били родом от Витсаида. По-късно Спасителят ги видял веднъж на Галилейското море и им казал: "Вървете след мене, и аз ще ви направя ловци на човеци". Оттогава те навсякъде следвали Христос и били свидетели на неговите чудеса, смърт и Възкресение.

 На празника като повечето празници, който извършват прехода от есента към зимата, в къщата жените не трябвало да работят. В навечерието на Андреевден жените сварявали царевица, фасул, ечемик, овес - всичко което се сее и го наричали " Както сварените зърна наедряват, така и да наедреят посевите".

 Рано сутрин най-старата жена в къщата измивала очите си взимала десет зърна от сварената царевица, хвърляла ги нагоре и казвала "На ти мечко сварен кукуруз, да не ядеш суровия!". Цялото домочадие после хвърляло нависоко няколко зърна в комина, "да израснат посевите високи" - хапвали си, а жената раздавала от варивото и на съседите - да е плодовита годината. Младите невести също празнували, очаквайки плодородие и здраве. С тези заклинания българинът целял да умилостиви мечката, вярвали че тя носи здраве. Особено почитана била мечката заради това, че е враг на вълците, които нападали хората и стадата.

 Смята се, че на Андреевден, денят започва да едрее колкото просено зърно, затова на места се нарича и Едринден или Едрей. На трапезата се слага пита и ястия от някакво зърно - царевица, булгур, боб, леща, просо. Тъй като сега са Коледни пости, всичко на масата е постно.

 Имен ден имат всички свързани със светеца Андрей Първозвани - Андрей, Андреяна, Андрея, Андриян, Андро, Храбър, Храбрин, Силен, Дешка, Първан.

Източник: www.hera.bg

Оценка 4.85 от 33 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Танцова школа Варна
Частна детска градина София Младост
Курсове по Фотография Варна
Уроци по Танго в София
Езикови школи София
Обучение по Немски
Народни танци Пловдив за деца
Латиноамерикански танци Пловдив
Уроци по Английски език София Младост
Бизнес Английски
Аржентинско Танго стъпки
Тренировки по Футбол за деца Варна
Плуване стилове
Частна детска ясла София Бъкстон
Уроци по Български език за чужденци онлайн
Школа по Пиано София
Школа Балет Варна
Латиноамерикански танци Стара Загора
Школи по Английски език Велико Търново
Готварски Курсове София
Индивидуални уроци по Немски
Курсове за Маникюр Пловдив
Ускорен курс по Английски
Уроци по Руски София
Тренировки по Кик Бокс
Курс по Народни танци Пловдив
Зумба танци видео
Как да науча Английски
Частни уроци по Математика Бургас
Клубове за Народни танци Плевен
Курс по Френски език за начинаещи
Курсове по Английски език Пловдив
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ