+ Предложи публикация
24.07.2021

Кралицата на Андите

 Пуя (Puya raimondii) е растение от семейство Бромелиеви (Bromeliaceae). Видът е застрашен от изчезване. Известна е като Кралица на Андите и титанка. Основните заплахи за оцеляването му са: предизвикани от човека пожари, климатични промени и намаляващо генетично разнообразие. Това е най-голямата от всички 3000 известни бромелии.

 Пуята е най-големият вид бромелия, чиито съцветия достигат до 15 метра височина. Кралицата на Андите разполага с розетка от около двеста линейни листа, дълги до 1,25 м и широки около 8 см, чиито шипове достигат 1 см дължина. Съцветието може да бъде с височина между 4-8 метра. Едно растение може да произведе между 8 000 и 20 000 цветя за период от 3 месеца. Образува 8-12 милиона семена. След цъфтеж пуята умира. За разлика от повечето бромелии, тя не се размножава с клони, а само със семена. Растението цъфти едва на 24-годишна възраст, средно 28 години! Всеки кремаво-бял цвят притежава ярко оранжеви прашници и е с големина от 5 см. Цветната дръжка е с дължина до 5 метра. Цветовете привличат различни птици, включително колибри.

 Растението е родено във високите Анди на Боливия и Перу, на височина между 3000-4800 м по храстовидни и скалисти склонове. Този вид изглежда е много специализиран в условията на мястото, тъй като предпочита да расте на малки площи, дори ако околният терен може да изглежда еднакво подходящ, което води до неравномерно разпределение на насажденията. Освен това, въпреки че е високо надморско растение, то е процъфтявало и близо до морското равнище в умерен климат. Неговият репродуктивен цикъл продължава приблизително 80 години, въпреки че един индивид, засаден близо до морското равнище в Ботаническата градина на Университета на Калифорния, цъфти през август 1986 г. само след 28 години.

 Установено е, че растението формира тясна връзка с опрашващите птици и дори се предполага, че е протоядно растение поради способностите му да заклещва птиците в бодливите листа. Въпреки това адаптациите, наблюдавани в пуя, които водят до заклещване на птици, изглежда най-вероятно са защитен механизъм.

 Смята се, че е устойчив вид на замръзване до около -6°C. Ако се отглежда в бързо дренираща почва, въпреки че идва от сух климат, пуя може да толерира често поливане, стига почвата да се оттича бързо. Този застрашен вид расте само на няколко места извън родния му район на Андите. Рядко се срещат видове за продажба.
Приложение на пуя

 Първото научно описание на този вид е направено през 1830 г. от френския учен Alcide d'Orbigny, след като го е срещнал в района на Vacas, Cochabamba, Боливия, на надморска височина от 3 960 метра. Видовото име "raimondii" отбелязва италианския учен от 19-ти век Антонио Раймонди, който имигрира в Перу и прави там обширни ботанически експедиции. След като среща този вид го публикува като нов за науката под името Pourretia gigantea в своята книга от 1874 г. През 1928 г. името е променено на Puya raimondii от германския ботаник Херман Хармс, тъй като комбинацията Puya gigantea вече се използва за чилийски вид. В природата има само три популации на Кралицата на Андите. Повечето от тях имат много хиляди растения, но генетичното им разнообразие е много ниско. Възможно е те да не могат да се адаптират към промените в климата. Човешкото въздействие върху популациите включва многократни пожари за генериране или поддържане на пасища за фураж на добитъка. Растенията се използват и за гориво. Международният съюз за опазване на природата (IUCN) категоризира този вид като застрашен.

 Има 3000 вида бромелии. Puya raimondii е най-голямата бромелия в света, с едно от най-големите цветни стъбла на всяко растение на земята! Масивното му стъбло може да достигне дължина над 7,5 метра и да съдържа хиляди цветя. Това е застрашен вид, който се поддържа жив само на няколко места извън родния му диапазон на разпространение Андите. Няма информация колко топлина може да понесе. Някои други видове пуя от Андите са отгледани успешно в по-топлите райони като Флорида. Пълното слънце е най-доброто за отглеждането на пуя. При подходящите условия това е лесно растение с лесна поддръжка.

 Кралицата на Андите е земна бромелия. Много бромелии са епифити, растат на повърхността на други растения и получават храната си от въздуха и натрупаните растителни вещества, затворени в клоновите пукнатини. Наземните бромелии имат корени в почвата. Растенията на Кралицата на Андите в дивата природа обикновено не цъфтят, докато станат на около 80 - 100 години. Градинските растения само на 28 години цъфтят. Известен е цъфтеж в ботаническата градина през 1986 г. и през 2014 г. и в ботаническата градина в Сан Франциско през 2006 г.

 В Чекаяни, Перу, тънките корени от сухи растения се използват за направата на инструменти. В Анкаш, Перу, смолата се използва за залепване на вълнени шапки.

 В Перу, жителите използват сухите части на растението като гориво. Тази употреба се наблюдава и в Уаскаран, в Кордилера Негра и в Чанчамайо. Според наблюдения всички части на това растение съдържат запалими смоли. В Уаскаран, Перу, сухите листа на Puya raimondii се използват като огради за отделяне на добитъка. Те се влагат и в покривни конструкции. Централната част на съцветието се нарязва на малки фрагменти и се използва в основата на леглата като изолационен материал. Сухите стъбла се употребяват като седалки. След като растенията отделят семената си, съцветията се оставят да изсъхнат. След това те се нарязват на фрагменти, за да се направят седалки. Тези седалки се използват в домакинства или дори на обществени места или в офиси. Смолата дава полиран външен вид на седалките. Сухите съцветия се нарязват вертикално на сегменти и се използват заедно с други материали за изграждане на стени, тъй като те са добри за изолиране на къщи. В жителите на Уаскаран режат сухите стъбла и съцветия на малки парченца и ги използват като настилки (оформят пътечки между лехи). В Перу, вертикални участъци от съцветия се използват за изграждане на врати. Растението бива фураж за животни, като в същото време се и гори по време на празници и церемонии.

 

Източник: www.framar.bg

Оценка 4.87 от 31 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Английски език Люлин
Матури по Български
Бокс тренировки София
Курсове по Гръцки език Благоевград
Матурата по Английски
Курсове по Английски в Англия
Уроци по Немски
Курс по Фотографии
Модерен Балет София
Клуб по Спортни танци София
Тестове за матура по География
Индивидуално обучение по Английски
Народни танци София център
Народни танци за деца в София
Уроци по Биология за 9 клас
Курсове за Фризьор Варна
Тренировки по Волейбол за деца
Частни уроци по Биология Стара Загора
Частни уроци по Английски Красно село
Зумба танци youtube
Частни уроци по Немски Младост
Курсове по Немски в Пловдив
Школи Народни танци за начинаещи
Интензивни курсове по Немски език
Частни уроци по Испански
Курс по Френски онлайн
Школи по Народни танци София център
Частни уроци по Български език и Литература Варна
Испански език онлайн уроци
Курсове по Руски онлайн
Уроци по Английски език Варна
Индивидуални уроци по Български език и Литература
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ