+ Предложи публикация
10.12.2022

Карасинанският вятър

 Знаете ли че на северняка в Добрич му викат карасинанският вятър. Защо ли? Защото като завее и зафучи зимата изгаря сърцата така, както навремето е изгоряло сърцето на Кара Синан. Навлиза в душата, прегради не познава. Поривите следват един подир друг, докато не превърне всеки в тъжна ледена висулка. После, идва ден и южнякът се завръща. Птиците заемат отново местата си под сачака, но сърце замразено от карасинанския вятър повече се не затопля.

 Да каже някой че знае кога е живял Кара Синан, ще излъже. Ще потракват юзчетата в механата, вино ще се лее, ще се развържат езиците на добруджанци и един през друг ще почнат да разказват. След това, ако се намирате в Росеново, Паскалево или Божурово, неминуемо ще заговорят за Кара Синан. В разгара на спора побеляла старица песен ще запее, тъжна и жална за хубавата мома Лиляна и за клетата й любов с Кара Синан.

 Така и аз заседнах една вечер в Росеново. Душите се отпуснаха от виното и после моите домакини сбъркаха жестоко. Разказаха ми легенда дори без да подозират че аз ще я открадна.

 Кара Синан бе черен и грозен. Висок и едър, подобен на горила. Изправи ли се, сякаш планина напира. Още щом го зърнеха, децата зареваваха неутешимо, сгушили се в полите на майките си. Беят на селото бе Кара Синан. Но да кажеше някой че е тиранин, едва ли можеше да посмее. Навярно добротата и грозотата винаги вървят ръка за ръка. Красивите хора са зли, грозните никога. Настанеше ли празник, я Коледа или Великден, я пък някой от Байрамите, развързваше кесията Кара Синан и гощаваше наред. Мюсюлмани, християни не подбираше, раздаваше с пълни шепи. Може би и затова хората го обичаха. Е, случваше се и да се поскара на някой мързеливец, но къде без толкоз. Диви времена тогава бяха. Хайдути и хаймани кръстосваха горите. Тук ограбили човечец, там зачернили женица, на някой стадото затрили. Така си беше. Но да припари някой в селото на Кара Синан? Десетките му гавази препускаха навред с конете и не позволяваха и пиле да прехвръкне, камо ли хайдук.

 И може би всичко щеше да продължи да си тече тихо и спокойно, ако един ден Кара Синан не бе излязъл да наглежда нивята си. Беше по време на жътва. Качен на коня си отдалече долови жетварска песен. Носеше се по вятъра жално и тъжно. Достигаше на пресекулки, ту по-силни, ту по-слаби. Подбутна коня си и скоро вече дочуваше всяка дума. Дълго слуша така, седнал на инкрустираното си седло. Беше застинал и конят, наострил уши, а да откъсне тревичка и през ум не му минаваше. Накрая, стигна до жетварите беят, а песента не преставаше. Отново дълго слуша, без дума да пророни.

 Когато най-накрая привърши песента, Кара Синан подкара коня си към момичето изляло така жално душата си. Искаше да види кое е то с този ангелски глас, който дърпаше нежни струни от самото му сърце и не му даваше дъх да поеме.
– Останете на място – нареди на гавазите си.
Самата луна се бе скрила под забрадката. Дълго я гледа беят, а сърцето му през това време се разтуптя и примря хиляди пъти. Стоеше така, а да продума не намираше сили в себе си. Накрая се опита, но устните му сухи, сухи, залепнали. Нямаше сила на света, която да ги отдели една от друга. Попреглътна няколко пъти, после се поизкашля и все пак успя да издаде някакви нечленоразделни звуци. Гавазите му веднага притичаха с вода.
– Как се казваш, моме – изрече най-накрая, когато обилно поля устните си.
– Лиляна – отвърна момичето.
– А не те ли е страх да пееш така пред мене?
– Че защо да ме е страх? Да не ядеш хора, бей ефенди – отвърна момичето и се засмя.
Дружен смях се понесе сред жътварите.
– Тогава... Щом не те е страх, от сега нататък ще пееш само на мен. Довечера ще проводя хората си при баща ти – рече беят и пришпори коня.

 Така, заживя Лиляна в къщата на бея. Като наложница, защото жена той вече си имаше. Сложи си забрадка и се помюсюлманчи, но името си реши да запази, а и беят не се възпротиви. Лиляна – така и си я наричаше винаги. Вдигна голяма веселба беят. Беше есента, когато всичката реколта бе прибрана. Често се чуваше гласът на Лиляна от конака. Хората се поспираха и дълго се вслушваха в ангелските й трели. Разцъфтя и беят и сякаш вече не бе толкова черен и малко побеля. Така мина зимата. Снеговете се стопиха, земята се приготви за нов живот и цветята отново разтвориха своите чашки, устремени към небето синьо.

 Имаше брат Кара Синан – Ези бей. Притежаваше съседното село. Колкото черен бе самият той, толкова бял беше и брат му. Сякаш не бе ги раждала една майка. Денят и нощта, утрото и залезът, пролетта и есента, бялото и черното, доброто и злото..., родени от една утроба. Колкото добър бе Кара Синан, толкова зъл бе Ези бей. Красавец за чудо и приказ, а душата му черна, черна... Беше се прославил навред. Молби и просби пред него не вървяха. Издърпваше сабята си и сам, на момента наказваше провинилия се пред него. Прословута бе и алчността му към пари. Освен султанските налози сам измисляше десетки данъци и ги събираше от хората. Да рече някой да избяга от селото... Гавазите му ги съсичаха, където ги настигнат. Без съд и без присъда. Разправяха че бил доверен на самия султан. Толкова налози му събирал. Говореше се че даже многократно е бил на самата султанска трапеза, а и той прескачал често на гости на Ези бей. Акостирал с кораба си в Балчик, а оттам колко е. Беше по-малък от Кара Синан и той даваше мило и драго за него. По-скоро му бе баща, а не брат. Угаждаше му и задоволяваше всичките му желания. Що земи му подари. Ей така... Идваше Ези бей на гости и започваше да разправя колко му е харесала еди-коя си нива на Кара Синан. И оня веднага я подаряваше. Докато не хареса и Лиляна.

 Дошъл бе Ези бей отново на гости и Лиляна им поднесе кафе. После приседна до тях и дълго си говориха. Тогава се влюби проклетникът в нея.
– Искам да ми подариш тази наложница – изрече преди да тръгне на брат си.
Кара Синан веднага съжали за глупостта си да покаже любимата си пред друг, та бил той и брат. Покажеш ли любимата си, винаги някой друг я харесва, влюбва се в нея и после иска да ти я отнеме. И какво да прави един бей тогава? Фереджето на главата, за да не я види никой друг и за да не я пожелае.
– Виж, братко – отвърна тогава Кара Синан – Дадох ти толкова много земи. Поискай ми и още ще ти дам. Воденицата, долу на реката, и нея ти подарих. Коне... Колко бяха? Дори вече не помня. И стада ти дадох. И живота си мога да ти дам. Но Лиляна... никога. Запомни го. А и тя не ми е наложница.
– Че каква ти е като не ти е наложница?
– Лиляна е моят живот. Без нея аз не струвам нищо. Ще бъде или моя или ничия. Мога да унищожа целия свят заради нея.
– И ще вдигнеш ръка срещу брат си?
– Казах целия свят.
– Или моя или ничия – повтаряше си и Ези бей, когато тръгна от конака на Кара Синан – Или моя или ничия.

 Идваше толкова често в конака и може би затова не му обърнаха внимание гавазите на Кара Синан. Дойде и просто метна Лиляна на коня. Така и останаха загледани всички след тях. Когато тръгна потерята, Ези бей с хората си вече напускаше селото. Настигнаха ги долу, в долината, където тече реката и през лятото пресъхва, но сега бе пролет и тя бе придошла. Запря се конят на Ези бей. Така и си остана на брега на реката с Лиляна заметната пред него. Пришпорваше го към чифлика си, а той изцвилваше бясно и забиваше копита. Обърнеше ли се към селото на Кара Синан, се успокояваше и хукваше напред.
– Дяволска работа – изругаваше Ези бей и пришпорваше коня отново и отново. И тогава се уплаши.

 А Лиляна бе свалила металната кука от косата си и я забиваше във врата на коня. Обърнеше ли се коня, изкарваше куката за да я забие отново, ако тръгнеше да се отдалечава от селото на Кара Синан. Внимавайте с жените. Ако искат – искат. Ако не искат – не искат.

 Така и ги свари потерята на Кара Синан – заврени в дерето. Беше като полудял Кара Синан. А горите бяха обградили бежанците отвред. Дори не се наложи хората на Кара Синан да влязат в бой. Сам изкла двайсетината войници на Ези бей. Дори не разбраха откъде им дойде, изправени пред дивото и черно чудовище. Ревът на Кара Синан ехтеше в долината. Тогава видя брат си и Лиляна насред реката. Ези бей бе издърпал кинжала си и го опрял във врата на Лиляна. Усмихваше се ехидно.
– Или моя или ничия, братко – повтаряше постоянно.
– Или моя или ничия, братко – отвърна и той и тръгна към брат си с окървавената си сабя в ръка.
Ези бей натисна кинжала. Направи го бавно, със задоволство на лицето. Студеният метал проникна нежно в меката плът на Лиляна. Очите й се разшириха и се насочиха безмълвно към безкрая. Ези бей я пусна и тя се свлече във водата.
– Или моя или ничия, братко – продължаваше да се хили злорадо Ези бей – Просто наложница. Обикновена наложница. Ще ти купя друга, братко.

 Ревът на Кара Синан продъни гората. Отекна и в най-далечния й край. Толкова болка имаше в него. Дори не се замисли и замахна със сабята си. Тя просто премина между тялото и главата на Ези бей. Той, невярващ, отначало коленичи. После главата му се търкулна на една страна и тръгна по течението надолу. Кара Синан пристъпи. Прегърна Лиляна и я взе в ръце. Още дълго се чуваше ревът му. Рев на болка, изтръгнат от дълбините на животно, огромно и черно. Едва ли човек бе способен на подобен рев. Пренесе я на ръце. Погребаха я според християнските ритуали в средата на поляната, където двамата бяха седяли толково дълго.

 До главата й засади люляк. След това никой повече не видя Кара Синан. Удари страшен мор. Селото се раздели на две. Без кара Синан, турците се преместиха и основаха днешното село Божурово. Българите също се преместиха и нарекоха селото си Росеново. Българите и турците от Ези бей продължиха да живеят заедно. Днес селото се нарича Паскалево.

 Ако напролет ти се случи да минеш през Добруджа, читателю. Отдели време и посети местността Люляка. Има цяла гора от разцъфнал люляк. Ароматът се носи навред и така омайва. Откъде знам ли? Живея малко по-нагоре по реката. Трябват ми само минути за да стигна до там. Присядам на брега и дълго поемам аромата на любовта. Неусетно настава вечер. Месечината огрява небосвода. Звездният покров разстила плаща си навред. Ненадейно, рев тъмата като че ли с нож разцепва. Дали е звяр ранен? Или на караконджул див предсмъртен вик? Но аз знам! Това е карасинанският вятър, извиращ от самотно и премръзнало сърце.

Д-р Хасан Ефраимов
31.12.2017

Оценка 4.92 от 24 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Немски език София
Народни танци Пловдив за начинаещи
Частни детски ясли София център
Подготовка по Философия за матура
Салса уроци видео
Курс Немски София
Китайски език речник
Бокс тренировки Варна
Текстове на Английски
Немски език нива
Индивидуални уроци по Английски език София
Индивидуални уроци по Английски език София
Йога курс Благоевград
Уроци по Китара за начинаещи и напреднали
Swing танци Пловдив
Как да уча Английски
Медитация Йога
Уроци по Китара за начинаещи
Тестове по Немски за начинаещи
Матура Български език
Курсове по Немски в София
Предлагам частни уроци по Френски
Английски за трети клас
Курс по Английски език за деца
Урок по Рисуване
Частни уроци по Немски език Плевен
Индивидуални уроци по Йога
Йога в къщи
Индивидуално обучение Френски език
Английски Български преводач
Индийски танци за деца
Тренировки по Волейбол Варна
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ