+ Предложи публикация
25.08.2016

Детска градина от бъдещето

  Къде сме ние? За да си дадем отговор на един такъв въпрос, хубаво е да от време на време да надзъртаме при съседите. Особено при онези, които се изправени пред предизвикателства, сходни с нашите и имат същите проблеми като нас.

 Как изглежда днес една съвременна детска градина в мегаполиса Москва? УЧИТЕЛИ БГ Ви представя един красив фоторепортаж от столицата на голямата северна страна.

 Спомням си прекрасно моята детска градина. Как правехме самолетчета от пластилин, забивайки стърчащи кибритени клечки в кабината и крилата. Та ние имахме кибритени клечки! След което машината тръгваше на таран срещу противника. Победителят се определяше по сериозността на повредите. И ако двете момчета току-що бяха извадили своя арсенал от хладилника, битката се проточваше във времето. Разрешаваха ни да слагаме пластилин в хладилника!

 Често бягах от градина. Прескачах оградата и си отивах вкъщи. Закаченият на връв ключ висеше на врата ми. Вкъщи беше скучно и аз започвах да се разхождам по улиците, докато учителката не ме прибереше обратно в градината. След четиридесет години аз се върнах в казахската степ, към верандите, обрасли с диви маслинови дръвчета. Колко малка бе онази ограда! По-ниско от коленете…

 А каква е станала детската градина днес! Сега не можеш да избягаш – денонощна охрана, всеки родител има собствен електронен ключ от входната врата.

 Няма как да спреш колата до входа. Това не е детска градина от типа апартамент на първия етаж на жилищен блок.

 Тук си има собствена територия.

 По време на разходките няма строго разделение по групи. Децата лесно могат да отидат на съседните площадки, общувайки с връстниците си. И когато се случи да пътуват някъде заедно, проблем с комуникацията не възниква – всички вече се познават.

 Игровите съоръжения са подбрани според възрастта на децата. За най-малките катерушките са с най-малък размер.

 За по-големите съоръженията са по-сложни.

 Всяко дете си има собствено креватче и ако то не е в детската градина, никой друг не спи на него.

 В яслените групи има по 15 деца, при по-големите - до 20.

 Детската градина работи от 7.30 сутринта и което е много важно – до 7.30 вечерта. Не се налага да бягаш от офиса в пет часа вечерта или да се договаряш с бабите да вземат детето. Ако се случи да попаднеш в задръстване, учителките няма да те гледат накриво. За всички е ясно, че задръстването не може да се избегне.

 Всяка група си има свои собствени стая за игра, спалня и тоалетна. Тази е за по-малките.

 За по-големите има самостоятелни кабинки.

 Тук има всичко, с изключение на басейн. Преценено е да бъде така, защото: първо, в басейна не могат да ходят всички деца и не може да се ползва по всяко време. Той трябва да се обслужва целогодишно и заради това да се наема допълнителен персонал, а това струва пари. Второ, басейнът заема място. Затова още на стадия на проектирането тази идея е била отхвърлена – с нея разходите са по-големи, а децата - по-малко.

 Е, и трето, прекрасен басейн има съвсем наблизо и ако родителите решат, могат да отидат и там.

 Освен стадиона на открито, в сградата има две спортни зали.

 С какво допълнително ще се занимават децата, решава родителският съвет.

 И се оказва, че те избират не йога и карате, а…

 Балет и хореография! Съвременните родители смятат, че тези навици ще се окажат по-полезни.

 Ако в залите се поканят други деца, то те няма да се засекат с децата от детската градина. За тази цел има отделни входове за гостите, отделни съблекални, тоалетни и душове.

 Чак сега разбрах на какво се бях чудил досега. На стените няма нарисувани брезички, зайчета и прочее задължителни за всяка детска градина атрибути.

 Само на входа. И при това много дискретно и немащабно.

 За всеки предмет си има отделно помещение и отделен преподавател. Спомням си, че преди на всичко ни учеше една учителка.

 Задължително се учи грамотност и развитие на речта, математика, рисуване, музика и английски език.

 Също така има инструктор по физкултура и разбира се, уроци по компютърна грамотност от тригодишна възраст. Какви малки столчета в сравнение с тези на учителите! Вярно, кой знае защо се учи Windows. Вероятно има някаква директива на министъра на предучилищното образование. Децата и вкъщи ще научат Mac – всички деца се опитваха да „прелистят” моите снимки, плъзгайки пръст по екрана на фотоапарата.

 В този клас столовете са същите като в училище, за да привикват децата.

 Храненето е по пет пъти на ден.

 Има логопед и психолог на щат. Това е специално логопедично огледало с щора. Не знам как работи, иновация ли е това или цял живот са работили с такива – дъщеря ми подмина тази тема. Но фактът, че не се налага да водиш детето на специалист извън детската градина, мога да го оценя. При това много високо.

 За сензорната стая на психолога може да се напише отделен пост. Тук на едно място е събрана цяла колекция от предмети, които стимулират различните усещания на детето. Водна колона с балончета и меки стени, ъглово огледало и плаващи фигурки.

 Сух басейн с топчета, светещи влакна, които можеш да хващаш и прегръщаш. Стол за пясъчна терапия, кресла, светещи нещица и копчета за натискане. Всичко си сменя цвета, нещо просветва и на стената се появява изображение. Не се опитах да вникна в смисъла на всичко това, но много време повисях там.

 Съгласно новите изисквания на санитарно-епидемиологичните норми, във всяка детска градина трябва да има оборудван изолатор. Вдигнали сте температура – моля, заповядайте тук.

 Детето ще има дори отделно място за хранене и отделна тоалетна.

 Това е съгласно новите изисквания. Как ще се оправят старите детски градини, които така или иначе нямат места, никой не знае.

 Но това не е всичко. В същата сграда се е настанило и начално училище. Учениците усвояват цялата учебна програма непосредствено по време на занятията. Вкъщи децата се прибират в 19.30 часа с написана домашна работа. За първолаците е предвиден и следобеден сън. Обърнете внимание на това, колко оригинално са скрити креватчетата. Обучението е платено. И в училището, и в детската градина таксата е еднаква: 25 000 рубли на месец (около 680 лв.)

 Във всеки клас има не повече от 24 деца. Петдневна учебна седмица. Обучението е в съответствие с федералните държавни образователни стандарти за началното общо образование. Интерактивните дъски, телевизорите, творческите работилници, кръжоците и секциите в тази публикация вече няма да успеят да влязат.

Превод от руски език: Александър Василев

Източник: www.ottenki-serogo.livejournal.com

Оценка 4.88 от 25 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Уроци Латино танци
Подготовка за матура по Български
Английски език b1
Частен учител по Английски София
Балет курсови работи
Уроци по Гръцки език
Немски език упражнения
Курсове за Маникюр Пловдив
Уроци по Тенис на корт
Компютърна грамотност
Частни уроци Английски език
Индивидуално обучение по Математика
Тренировки по Баскетбол в Пловдив
Езикови курсове по Немски език
Български език за 7 клас
Учител по Китара София
Курсове по разговорен Английски
Школи по Народни танци
Урок по Математика за първи клас
Учител по Математика Варна
Клуб Народни танци Пловдив
Уроци по Турски език Хасково
Частни детски ясли София център
Курсове по Английски Пловдив
Обучение по Френски език
Латино танци за начинаещи Варна
Уроци по Рисуване Бургас
Подготовка по Математика
Курсове Немски Пловдив
Частни уроци по Биология Стара Загора
Немски езиков център
Клуб по Народни танци Пловдив
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ