+ Предложи публикация
15.08.2020

Света Дева Мария - една жена с необикновената съдба да роди Сина Божи

  На 15 август (28 август, по стар стил) по стара българска традиция се празнува Голяма Богородица или Успение Богородично, Успение на Пресвета Богородица. Отбелязва се края и на Богородичните пости, като се разрешава яденето на риба. На този ден освен имениците, празнуват и жените, които се молят на светицата да благослови семействата им и да дава здраве на децата им. Бездетните принасят курбан с молба за майчинство.

Чудотворните икони на България

 Според поверията, на 14 август вечерта, жените, които искали да имат дете, молели Богородица да им помогне, носели дарове и оставали да преспят в църквите, носещи нейното име. Те вярвали, че тя ще им помогне да се сдобият с отроче. На 15 август всички млади жени не трябвало да се докосват до нищо с червен цвят, за да не останат бездетни.

 В църковните писания, стигнали до наши дни, се разказва историята за смъртта на Богородица на 64 годишна възраст. Молейки се един ден в Елеонската гора, пред нея се явил Архангел Гавраиил, който й носел райско (палмово) клонче и вестта за нейното въведение в Божието царство, което ще се състои след 3 дни. С голяма радост приела Божията майка тази вест, че най-после нейното желание да се възвеси в небесното царство и бъде заедно със своя син, ще се изпълни. В деня на нейното успение по нейна молба се явили всички апостоли с изключение на един, Тома. Той дошъл след нейната смърт. Тя помолила никой да не скърби за нея, защото тя е щастлива и готова да поеме по отредения й път. На самия ден на нейната смърт се явил и Господ Исус Христос заедно с ангелите и светците, за да я отведе със себе си. Тялото на Света Богородица било отнесено и погребано в пещерата, намираща се до селото Гетсимания. На 3-тия ден след смъртта й отворили входа на пещерата, за да се прости и апостол Тома с нея, но пещерата била празна - Светата майка била възкръснала. На обредна трапеза в този ден се поставя варено жито, царевица, пшеница, пита, каша от пиле, грозде, диня, мед.

 Богородица, Света Дева Мария, Светата Майка, Мадона – това са прозвищата на една обикновена жена с необикновена съдба – да роди Сина Божи. Всичко започва на Благовещение, когато ангел небесен съобщава на младата Мария новината, че е избрана измежду всички земни жени. Непорочното й зачатие, едно от християнските чудеса, раждането на Исус, и животът й като Негова майка, спътница и последователка до Успението й (15 август) – издигат светостта й до най-високо място в християнството. Дори ислямът я признава като една от трите съвършени жени и й отделя глава в Корана. Богородица е най-почитана светица в цялото християнство. Обикновено е изобразявана с Младенеца на ръце, както и в сцени от живота й – Въведение Богородично, Благовещение, Успение Богородично, сцени от разпъването и Възкресението на Христос. Много храмове носят нейното име, много градове са посветили празниците си на нея, смятайки я за своя закрилница. На Богородица са приписвани и много чудеса – като покровителка и пазителка на дома и семейството, молитвата към нея, преспиването в неин храм, лекувало от безплодие, женски болести. Деца се изцерявали, тежки телесни и душевни болести минавали като по чудо. Особено силна е почитта към иконите й, на които са приписвани тези изцерителни чудеса. В България има три чудотворни икони на Богородица, пазени в едни от най-големите ни манастири. Това са иконите Богородица Одигитрия (понародному - "Осеновица" – Пътеводителка) в Рилския манастир, Богородица Влахернска в Бачковския манастир и Богородица Триеручица в Троянския манастир. Случвало се е трите да се съберат и да обиколят някои градове за благослов и изцеление, като това е рядко и безценно събитие за вярващите. В най-големия ни манастир – Рилският, има много светини за почитане, освен че самият манастир е пазител на вярата и българщината от векове. Богородица Осеновица е най-важното му съкровище. Тя представлява образ на Богородица и Младенеца, обграден от 32 клетки с мощи на светци, които се съхраняват в самата икона. Такава икона се нарича "реликварий" и като цяло е много рядка в православния свят.

Троянски манастир Успение Богородично

  Има две теории за влизането на иконата в манастира. Едната гласи, че иконата е дарена през 15 век от дъщерята на сръбски жупан, женена за султан Мурад II - Каломария (добрата Мария). Тя успяла да запази тайно вярата си и дарила на големия манастир най-ценното си притежание преди да умре. Според другото предание, иконата е дар от византийският император Мануил I Комнин през 12 век, който носел иконата със себе си по време на война. Той минавал покрай Средец, когато се разболял. Отишъл да се помоли в близкия храм „Св. Георги Победоносец”, където били мощите на Св. Иван Рилски. Императорът се изцелил с молитва и дарил иконата си със завета, тя винаги да съпровожда мощите на светеца – днес те са в Рилския манастир.

  Иконата е изцелявала през годините градове и села от чума и холера, деца и жени, болни физически и душевно, които и до ден днешен ходят на поклонение в Рилския манастир с тази цел. Богородица Влахернска от Бачковския манастир е още една забележителна икона – вярва се, че е една от 20-те в света, на които Дева Мария е позирала лично. Произходът й е един от най-старите – дело е на Св. Лука и е донесена в Бачково през 14 век от двама грузински монаси. Представлява образ на Богородица и Младенеца, на които се виждат само лицата – цялата икона е в сребърен обков, датиращ от Според една от популярните легенди, Богодородица се явила в съня на свещеник от манастира и му казала, че иска да стои от дясната страна на входа на храма да вижда, дали тези които влизат в храма са със чисти сърца. На сутринта иконата вече била там.

 Богородица от Бачково напуска манастира само един единствен ден – денят след Великден, когато се вярва, че тя е най-силна. Прави се литийно шествие, в което се включват вярващи, болни и страдащи от цялата страна. Тя пренощува в областта Клувията, там вярващите спят покрай нея и се молят – за здраве, за дете, за сила. На другия ден се прибира обратно в манастира. Третата чудотворна икона на Богородица - Труеручица, се намира в Троянския манастир. Характерното за нея е добавената трета ръка на Богородица, държаща Младенеца. Легендата в този вид Богородични икони съществува от 8 век и според нея, третата й ръка е добавена по чудодеен начин. Св. Йоан Дамаскин, защитник на християнството в Дамаск бил заловен от халифа и след мъчения, дясната ръка, която със слово славела вярата, била отсечена. През нощта той отишъл до икона и се молил на Богородица да го изцели, за да продължи делото си. На сутринта ръката му била невредима. Той наредил на вече чудодейната икона да се добави трета ръка, в памет на станалото. После този похват бил използван и от други иконографи. Троянският манастир всъщност е построен специално заради иконата. Според източниците, самата икона е от 17 век и идва от манастир в Света гора, Атон. Монаси носели иконата към Влахия, днешна Сърбия, спрели в село Орешак да пренощуват. На следващия ден магарето, което носело иконата, не искало да помръдне ни една крачка напред и това се повторило и през следващите дни. Монасите разчели знамението така, че иконата иска да остане тук и построили малко параклисче край селото, където поставили иконата. Днес това малко параклисче е Троянският манастир. Иконата се изнася на Успение Богородично за изцеление и молитва.

Рилският манастир - пазител на историческата памет

 За първи път трите икони се събират на едно място в София, на 12 май 2007 г. по решение на Св. Синод. Поводът – молебен за осъдените в Либия медици. В храм-паметника Александър Невски е отслужена Света литургия за тяхното спасение и за здравето на заразените либийски деца. Иконите са изложени през целия ден за поклонение. А няколко дни след молебена на патриарх Максим, медиците са освободени. За вярващите - доказателство за силата на иконите и най-вече за силата на вярата.

Източник: www.hera.bg

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Урок по Испански
Клуб по Народни танци
Тренировки по Тенис на маса Бургас
Клубове по Спортни танци Стара Загора
Зумба танци видео
Фризьорски курс капанов
Испански език уроци
Тренировки по Баскетбол в Пловдив
Тестове Английски език
Народни танци Пловдив Кършияка
Dance Хип Хоп танци
Немски език речник
Оперативно Счетоводство
Разговорен Немски онлайн
Частни детски градини София Редута
Уроци по Български език за 7 клас
Online уроци по Английски
Уроци по Латино танци Пловдив
Курс Английски
Школа за Народни танци
Частни уроци по Испански език обяви София
Yoga mandala
География матура
Спортни танци за деца Варна
Учител по География
Учене на Френски език
Матура Български
Частни детски ясли София център
Китайски език онлайн
Фитнес тренировки за начинаещи
Тренировки по Футбол за деца София
Изучаване на Английски език за начинаещи
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ