+ Предложи публикация
15.09.2016

Любопитно за училищата по света

 В повечето страни има различни образователни институции и почти всеки човек на планетата е завършил, все още посещава или тепърва ще започне да ходи на училище. Затова е доста любопитно какви особености в начините на преподаване и организацията на учебния процес съществуват в школата по света.

 Съвременният човек асоциира училището с часове по роден език, математика и други важни за общото развитие предмети. Думата "школо" обаче идва от гръцката "сколе" и означава почивка, свободно време. В древността именно в школата се събирали хора, които искали да водят беседи и дискусии. Любопитно е също, че в Елада "педагог" (от гръцки - водещ детето) наричали най-верния и предан роб, на когото доверявали да придружава отрочетата на стопанина до школото и обратно.

 Знае се, че първите училища у нас - Преславската и Охридската книжовна школа, са основани през IX век от княз Борис при пристигането на учениците на Кирил и Методий. Целта е била ограмотяването на българските духовници с новата азбука. Но освен това в Охрид св. Климент е преподавал и други знания, които са били важни за обикновения живот, например как се облагородяват плодни овошки.

 За най-старото школо в света се смята мюсюлманският университет Карауин във Фес (Палестина), създаден през 859 г. н. е. Интересен е фактът, че в 123 страни учебната година започва на 1 септември, в България, както е известно, на 15 септември, в 43 държави - на 1 януари, а в 16 - на 1 март. Учениците в САЩ, престъпили за първи път прага на училището, дават клетва за вярност към страната си, като държат ръка в областта на сърцето. Преди 1942 г. жестът е малко по-различен и напомня нацистки поздрав, затова се взема решение да се промени. Петобална система за оценяване е разпространена в Русия и в Чехия, само че в страната, известна със силно развита пивоварна индустрия, най-високата оценка не е петица, а единица. Във Франция пък отличници са онези, на които им пишат двайсетица. В Китай действа стобална система (оценки, по-ниски от 60, се смятат за незадоволителни), а в училищата на Норвегия не пишат никакви бележки до осми клас. В Чехия пък няма учители, които преподават само един предмет, педагозите са задължени да са компетентни по няколко дисциплини. Най-многобройното училище в света се намира в Индия и е посещавано от 28 хил. деца. Най-скъпо е да получиш образование в английската "Международна школа за лейди и джентълмени" - само един месец обучение в нея струва почти 80 хил. паунда.

 Във Великобритания също така е разрешено да се говори само на правилен литературен език, дори думата "привет" е недопустима. Целта на тази забрана е да се повиши културата на речта и да се увеличи богатството на използваната от учениците лексика. Във Финландия в часовете при децата влиза не само учителят, но и неговият помощник. Особеното е, че те нямат право да извикат на дъската ученика, ако той не иска. Обяснението на този казус изглежда логично: смята се, че не бива да се представят публично нечии недостатъци, включително и когато се касае за зле подготвен урок или ненаправено домашно. Интересно е също, че учениците след всеки час са задължени да напускат сградата на школото, независимо от това какво е времето навън.

 Любопитно е, че най-дългият урок е продължил 54 часа. Австралийската професорка по биология Мари Бароуз е изнесла лекция пред 26 ученици от 15 до 17 април през 2003 г. в държавното висше училище Лейдли (Куинсланд).

 В Китай преди часовете задължително се прави гимнастика, на която, независимо от метеорологичните условия, присъства цялото училище, без изключение. Децата също така два пъти дневно си правят масаж на лицето. В някои школа в Поднебесната империя преподавателите разрешават на учениците си да подремнат направо върху чиновете, убедени, че по този начин малките по-добре ще усвоят урока. След края на занятията никой не тича към вратата на училището, а всички стигат да портата организирано, под строй, след това в един глас се сбогуват с учителя и едва тогава напускат школото и се разотиват по домовете. Зимната ваканция в Китай продължава от края на декември до началото на февруари. Малцина са наясно, че в белгийските училища на децата са сервирали бира, която по-късно е сменена с лимонада. Напоследък все по-сериозно се обмисля възстановяването на традицията на учениците да се сервира кехлибарената напитка, защото тя е доста по-полезна от газираните сокове.

 В Япония повече от половината преподаватели са мъже, в училищата няма стол и децата хапват направо на чина. Обучението в кубинските школа се съчетава с трудова дейност и интензивно се набляга на професионалната ориентация на децата. Учениците от града задължително за 5-7 седмици работят в селскостопански предприятия. В Бразилия децата започват училище в 6 сутринта и свършват в 12 ч. След това учениците трябва да се приберат вкъщи и да споделят обяда (най-важното хранене за деня) със семейството си. А в Мексико учениците ходят на училище не само от понеделник до петък, но също и в събота, понеже тогава имат свободноизбираема подготовка. Директорът на училище в Швеция има правото да премести дете в по-горен клас по средата на учебната година.

Най-дълго учещият човек в света е от Обединеното кралство. Робърт Кронин посещавал школото 52 години и завършил образованието си на 72. За ирландските ученици от 6 до 15-годишна възраст училището е задължително. Студентите обаче имат право да не присъстват на всички занятия в университета. В САЩ пък родителите може да бъдат арестувани, ако децата им не ходят на училище. В някои школа освен междучасие има и специална почивка, по време на която учениците пият мляко (т. нар. Milk Break). В Америка съществува традиция да се подаряват ябълки на учителите, която датира от ХVI век и идва от Дания, където родителите плащали на възпитателите на децата си с храна. Ябълките се смятали за най-ценен плод, тъй като били много скъпи и трудни за бране, а учителите не можели да си ги купят със заплатите си.

И накрая нещо окуражаващо и позитивно: според мащабно проучване, проведено в страните от целия свят, 70% от всички деца обичат да ходят на училище.

 

Източник: www.duma.bg

Оценка 4.87 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Курсове по Рисуване Варна
Частни уроци по Литература Враца
Курсове за Козметик
Уроци по Немски Пловдив
Частен учител по Немски
Езикова школа Пловдив
Индивидуални уроци по Математика
Ит обучение
Уроци по Бокс София
Уроци по Математика София Борово
Курсове по Немски в Германия
Информатика задачи
Уроци по Латино танци онлайн
Нива в Английския език
Тренировки по Футбол за деца в Стара Загора
Частни детски градини
Подготовка по Български език
Уроци Плуване София
Частни уроци по Математика София Дружба
Бокс тренировки София
Плуване за бебета София
Уроци по Испански език Благоевград
Школа Модерни танци Русе
Уроци по Испански език в София
Уроци по Български Пловдив
Сертификати по Английски език
Как да научим Немски език
Курсове по Катерене
Школа за Народни танци в Русе
Пилатес София Лозенец
Уроци по Салса Бургас
Зумба в София център
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ